strona główna

 

     

     szkoła

     

     położenie

     historia

     w budynku

     dokumenty

 

     

     dzieciaki

 

      klasy

     absolwenci

     samorząd

     po lekcjach

     wydarzenia

     osiągnięcia

     testy po VI klasie

 

    

     nauczyciele

 

     who is who

     publikacje

     scenariusze

     konspekty

 

     

     rodzice

 

     wiadomości

     Rada Rodziców

      

     

     różności

 

     plan lekcji

     kalendarz

     humor

     gry

     życzenia

     piszą o nas

     nasz adoptowany pies

     sponsorzy

 

    

     galerie zdjęć

 

     Teatr Maska

     Koło Plastyczne

     ZHP

     wycieczki i kolonie

 

 


język polski  /  historia  /  przyroda  /  nauczanie zintegrowane  /  plastyka  /

 

           

            

            

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II


                                      1. Międzyplanetarna podróż                        do góry

przeprowadzonych w klasie II
przez Katarzynę Kubiak w dniu 24. 11. 2004r.


Temat zajęć: Międzyplanetarna podróż.

Cele:
1. zaznajomienie z wybranymi faktami z życia i działalności Mikołaja Kopernika
2. zapoznanie z planetami Układu Słonecznego
3. doskonalenie umiejętności posługiwania się wybranymi narzędziami programu Paint


Cele operacyjne:
Uczeń:
-  wypowiada się w kilku zdaniach na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika 
-  formułuje odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza Pt. „A może?” 
-  określa nastrój utworu 
-  wyszukuje w Układzie Słonecznym przedstawionym na karcie pracy wybrane planety i gwiazdy 
-  zapisuje nazwy planet wielką literą 
-  odtwarza ruchem krążenie planet po orbitach 
-  przedstawia w kilku zdaniach informacje o wybranych planetach zebrane na podstawie własnych doświadczeń i obejrzanej prezentacji 
-  wyjaśnia różnice między astronomem i astronautą 
-  rysuje wylosowaną planetę z wykorzystaniem dowolnych narzędzi programu Paint 
-  zapisuje w kartach pracy samodzielnie zredagowane odpowiedzi na pytania dotyczące faktów z życia Mikołaja Kopernika 

Metody pracy wg Cz. Kupisiewicza
  oparte na obserwacji 
  oparte na posługiwaniu się słowem 
  oparte na działalności praktycznej uczniów 
  gier dydaktycznych 

Formy organizacyjne:
zbiorowa jednolita 
indywidualna jednolita 

Środki dydaktyczne:
komputer 
prezentacja w programie Power Point 
karty pracy 
fiszki z nazwami planet 
płyta CD z muzyką instrumentalną 

PRZEBIEG ZAJĘĆ


I Część wstępna
1. Wejście przez tajemnicze drzwi.
2. Obserwowanie nieba przez lunety (przygotowane przez uczniów na wcześniejszych zajęciach)
3. Formułowanie odpowiedzi na pytania:
- Dokąd przeniosły nas tajemnicze drzwi?
- Skąd wiemy, jak wygląda kosmos?
II Część główna
4. Słuchanie czytanego przez wybranych uczniów, zilustrowanego prezentacją multimedialną wiersza pt. „A może?”.
5. Wypowiedzi uczniów związane z treścią wiersza.
· Jaki nastrój ma utwór?
· Jak poeta przedstawia kosmos?
· Jak ty sobie go wyobrażasz?
· Która zwrotka wydaje ci się najśmieszniejsza? Dlaczego?
· Dzięki komu wiemy, jak wygląda kosmos?
6. Ustalenie różnicy między astronomem i astronautą.
7. Obejrzenie prezentacji przygotowanej w programie Power Point pt. „Układ Słoneczny”.
8. Omówienie prezentacji. Zaprezentowanie przez uczniów informacji dotyczących wybranych planet na podstawie własnych doświadczeń i obejrzanej prezentacji. Zwrócenie uwagi na odległości poszczególnych planet od Słońca oraz ich wielkości.
9. Wyszukiwanie spośród planet Układu Słonecznego Słońca i Ziemi. Kolorowanie i podpisywanie ich nazw w Kartach Pracy.
10. Odtwarzanie ruchem krążenia planet po orbitach z wykorzystaniem zabawy „Planety” Planety krążą po swoich orbitach wokół Słońca uważając, aby się nie zderzyć. Podają informacje o sobie innym planetom, np. „Jestem Mars, mam kolor czerwony”.
11. Podpisywanie nazw pozostałych planet z zastosowaniem poznanych zasad ortograficznych.
12. Wysłuchanie informacji o Mikołaju Koperniku i poznanie jego dokonań 
w oparciu o prezentację przygotowaną w programie Power Point.
13. Sporządzenie notatki o Mikołaju Koperniku – praca indywidualna .
- Kim był Mikołaj Kopernik?
- W jakich latach żył?
- Gdzie się urodził?
- Jaką teorię obalił?
- Jaki tytuł nosiło jego największe dzieło?
III Zakończenie
14. Zakładanie uniformu astronauty - zabawa naśladowcza. 
15. Wykonanie ilustracji przedstawiającej wybraną planetę Układu Słonecznego – praca z komputerem.
Dzieci losują kartoniki z nazwami planet, a następnie wykonują ilustrację swojej planety z użyciem dowolnych narzędzi programu Paint.
16. Podsumowanie zajęć i samoocena.
Dokończenie zdania: „Kosmos to…”. 

 

KARTA PRACY
…………………................................................................................
                                      

                                                                       Imię i nazwisko

UKŁAD SŁONECZNY

 

1. Pokoloruj na mapie Układu Słonecznego Słońce i Ziemię.

 

 

 

2. Podpisz te planety.

3. Odpowiedz na pytania:

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

- Kim był Mikołaj Kopernik?

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

- W jakich latach żył?

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

- Gdzie się urodził?

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

- Jak± teorię obalił

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

- Jaki tytuł nosiło jego największe dzieło?

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

________________________________________________________

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III 


                              2. Drobnoustroje czyhają wszędzie                   
do góry

przeprowadzonych w klasie III 
przez Annę Szczekulską w dniu 29.11.2005 r.


Krąg tematyczny: Potrafimy dbać o zdrowie. 
Temat dnia: Drobnoustroje czyhają wszędzie.


Zapis w dzienniku: Gromadzenie informacji o drobnoustrojach na podstawie zagadek, ilustracji i opowiadania pt. „ Drobnoustroje”. Układanie i odczytywanie zdań z rozsypanki sylabowej i wyrazowej. Przedstawianie kształtu bakterii za pomocą ruchu ciała w przestrzeni oraz rysowania po śladzie na płaszczyźnie. Odtwarzanie opowieści ruchowej wg instrukcji nauczyciela – zabawa „ Bakterie i lekarstwa”. Wykonywanie
obliczeń w zakresie 100 z zastosowaniem kolejności działań. 
Redagowanie porad dotyczących higieny osobistej. 


Cele ogólne: 

- zapoznanie z informacjami dotyczącymi drobnoustrojów;
- doskonalenie umiejętności dokonywania obliczeń w zakresie 100 z zastosowaniem kolejności działań;
- wdrażanie do przestrzegania zasad higieny osobistej;
- stymulowanie wszechstronnego rozwoju dzieci poprzez ćwiczenia 
„Gimnastyki Mózgu”.

Cele operacyjne:
Uczeń: 
- aktywnie i dokładnie wykonuje wybrane ćwiczenia z „ Gimnastyki Mózgu”;
- poprawnie rozwiązuje zagadki związane z higieną ciała na podstawie rymowanek i pomocniczych obrazków;
- wyjaśnia przeznaczenie przyborów i środków czystości;
- prawidłowo układa zdanie z rozsypanki sylabowej;
- formułuje odpowiedzi na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu;
- wypowiada się w kilku zdaniach na temat wyglądu i znaczenia drobnoustrojów w życiu człowieka na podstawie rozsypanki wyrazowej, opowiadania nauczyciela i fotografii;
- kreśli wizerunek bakterii w oparciu o własne wyobrażenia; 
- dokładnie rysuje po śladzie wzór bakterii;
- reaguje zmianą ruchu w zależności od tempa, dynamiki i melodii utworu ;
- poprawnie oblicza w pamięci sumy, różnice, iloczyny i ilorazy w zakresie 100;
- stosuje prawidłową kolejność wykonywania działań;
- odróżnia liczby parzyste od nieparzystych;
- układa porady dotyczące higieny osobistej w postaci zdań oznajmujących;
- uzasadnia potrzebę przestrzegania zasad dotyczących higieny ciała;
- dokonuje samooceny własnych działań.


Metody wg W. Okonia: 

asymilacji wiedzy – pogadanka, rozmowa, praca z tekstem,
wyjaśnienie; waloryzacyjne – ekspresja plastyczna, muzyczna,
ruchowa; praktyczne – metoda ćwiczeń.

Elementy Kinezjologii Edukacyjnej 

– wybrane ćwiczenia „ Gimnastyki Mózgu”: PACE, 
„Kapturek myśliciela”, „Rysowanie oburącz”, „ Leniwa ósemka”, „Rysowanie jednorącz - wesoła ósemka”. 

Formy organizacyjne: 

zbiorowa, indywidualna i grupowa – jednolite.

¦rodki dydaktyczne: 

zagadki, zestaw obrazków, rozsypanka sylabowa i wyrazowa, zdjęcia
drobnoustrojów tekst opowiadania pt. „Drobnoustroje” – z podręcznika
do kształcenia zintegrowanego „Już w szkole 3”, nagranie
zabawy muzyczno – ruchowej „ Bakterie i lekarstwa”, matematyczna
karta pracy, plansza „Jak radzimy sobie z … ?”, wierszyk „Sześć
wirusów”, autorska modyfikacja wiersza Anny Łady-Grodzickiej 
pt. „Sześć parasoli” (ze zbioru M. Bogdanowicz), przybory do pisania 
i rysowania, materiały do „ Gimnastyki Mózgu” – muzyka do rytmizacji 
i ćwiczeń, magnetofon, woda, karta z zestawu „ Wesołe ósemki”, 
wybrane przybory i środki czystości, plansza z narysowaną tarczą
strzelniczą, papierowe figury geometryczne jako „lotki” do tarczy, 
„kolorowy dywanik” (jako pomoc w rozsypance wyrazowej).

Przebieg zajęć: 
I. Część wstępna
1. Przygotowanie organizmu do uczenia się – wykonanie ćwiczeń z zestawu „ PACE” (opis w załączniku 1.):
· „ Woda”;
· „ Punkty na myślenie”;
· „ Ruchy naprzemienne”;
· „ Pozycja Dennisona”.
2. Rozwiązywanie zagadek na podstawie rymowanek i ilustracji jako wprowadzenie do tematu zajęć:
· odczytywanie przez dzieci rymowanych zagadek (załącznik 2.);
· wyszukiwanie obrazków będących rozwiązaniem zagadek i układanie ich w szeregu na tablicy;
· wyjaśnienie przez dzieci, z czym kojarzą się im przedmioty z obrazków, czy korzystają z nich – dlaczego.
3. Formułowanie tematu dnia z wykorzystaniem rozsypanki sylabowej:
· ciche odczytanie sylab po odwróceniu obrazków;
· całościowe głośne odczytanie zdania po uprzednim wyodrębnieniu w nim wyrazów.
II. Część główna
4. Przygotowanie do aktywnego słuchania i mówienia – wykonanie ćwiczenia „ Kapturek myśliciela” (załącznik 1.).
5. Słuchanie opowiadania czytanego przez nauczyciela pt. „Drobnoustroje” i redagowanie przez dzieci odpowiedzi związanych z jego treścią.
6. Dokańczanie przez dzieci zdania: „ Bakteria wygląda jak …”.
7. „ Rysowanie oburącz” (załącznik 1.) bakterii wg własnego pomysłu:
· kreślenie oburącz w powietrzu dużej bakterii;
· rysowanie oburącz małej bakterii na podłodze.
8. Przekraczanie linii środka – wykonanie „ Leniwej ósemki” w powietrzu prawą i lewą ręką (załącznik 1.).
9. „Rysowanie jednorącz” bakterii na obrazku – wykonanie ćwiczenia z cyklu „ Wesołe ósemki” (załącznik 1.):
· obserwacja obrazka, wodzenie palcem po śladzie;
· rysowanie po śladzie prawą i lewą ręką w rytm słuchanej muzyki 
(wzór w załączniku 3.).
10. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej dotyczących drobnoustrojów:
· porządkowanie, przez każde dziecko, pasków – dobieranie ich kolorami;
· układanie, wewnątrz każdego koloru, zdań z rozsypanki (załącznik 4.);
· głośne czytanie zdań przez uczniów.
11. Oglądanie zdjęć przedstawiających wybrane drobnoustroje i słuchanie wyjaśnień nauczyciela.
12. Wyrażanie za pomocą ruchu „ walki bakterii z lekarstwami” – zabawa muzyczno – ruchowa „Bakterie i lekarstwa”.
Przedstawienie przez dzieci opowieści ruchowej zgodnie z instrukcją nauczyciela: 
- I grupa dzieci – „Bakterie” – siedzi w przysiadzie, wszyscy są blisko siebie tworzą mały krąg, w chwili rozpoczęcia się melodii dzieci powoli rozglądają się (w prawo, lewo, w górę, dół) obserwując „ teren”, po czym unoszą w górę i opuszczają obie ręce (na zmianę) sprawdzając „okolicę”, w końcu rozchodzą się i łagodnie „ atakują” innych (np. dotykają pleców, łapią za ręce itp.), na pauzę zatrzymują się w miejscu;
- II grupa dzieci – „ Lekarstwa”- stoi w 2 szeregach naprzeciw siebie („bakterie są pomiędzy nimi), na zmianę melodii i rytmu wkracza do akcji – raźnie maszerując tworzy zamknięte koło i „spycha bakterie” do małego kręgu, na koniec każdy demonstruje swe zwycięstwo lekkimi uderzeniami dłońmi w klatkę piersiową.
13. Obliczanie sum, różnic, iloczynów i ilorazów w zakresie100 z zastosowaniem kolejności działań, układanie z rozsypanki literowej hasła (załącznik 5.):
· indywidualne dokonywanie obliczeń;
· kolorowanie liter przy wynikach parzystych, układanie z nich hasła

 „czystość”;
· uzupełnienie hasłem zdania „ Wrogiem drobnoustrojów jest …”.
14. Układanie porad dotyczących higieny osobistej – praca w grupach:
· losowanie przyborów i środków czystości – I gr. szampon i grzebień, II - szczotka i pasta do zębów, III - mydło i ręcznik, IV - gąbka i płyn do kąpieli, V - proszek do prania i koszulka;
· układanie przez każdą grupę zdania, zapis na długim pasku papieru, przyklejenie na planszę zatytułowaną : „ Jak radzimy sobie z drobnoustrojami ?”;
· odczytanie wszystkich porad przez wybrane dziecko.
III. Część końcowa
15. Relaksacja – wykonanie dziecięcego masażyka pt. „ Sześć wirusów”:
· zaprezentowanie wierszyka i sposobu masowania przez nauczyciela;
· odtwarzanie masażyka przez dzieci w trakcie recytacji nauczyciela – wszyscy siedzą w kręgu, tyłem do siebie i „ masują” plecy kolegi siedzącego z przodu.

„ Sześć wirusów”
Kiedy deszcz na dworze pada,
w kolejce do dzieci czeka wirusów gromada.
Ten pierwszy w esy-floresy
to wirus dla Teresy.
Drugi – czerwony w kółka
to wirus dla Jurka.
Trzeci – beżowy w kropki
to wirus dla Dorotki.
Czwarty – żółty w kwiatki
to wirus dla Beatki.
Pi±ty – w ciapki zielony
to wirus dla Ilony.
Szósty – niebieski w kratkę
wybrał sobie Małgorzatkę.
Wirusów wśród dzieci nie będzie,
gdy o zdrowie i czystość zadbają wszędzie.


16. Podsumowanie zajęć przez dzieci:
· powtórzenie wiadomości o drobnoustrojach, recytacja zakończenia wiersza (2 ostatnich wersów) i uzasadnienie konieczności przestrzegania zasad higieny osobistej;
· dokonanie przez dzieci samooceny własnej aktywności w czasie zajęć – przyklejanie do „Tarczy strzelniczej” figur (czym bliżej środka, tym większa aktywność dziecka). 

ZAŁĄCZNIK 2.
Zagadki – rymowanki wykorzystane w czasie zajęć


1. Zawsze pięknie Ci umyje
brudne ręce, twarz i szyję.
Pieni się – lecz nie ze złości,
a ze szczęścia i radości. (mydło)


2. Dobrym kolegą mydła jest,
w łazience mieszka też.
Trochę ściereczkę przypomina,
uśmiecha się do niego każda
czysta mina. (ręcznik)


3. Najchętniej w wannie się pluska 
ta kolorowa, puszysta dama.
Gdy w wodzie ja zanurzysz,
z wdzięczności natrze Cię sama. (gąbka)

4. Choć zębów ma bez liku – 
- nie gryzie wcale.
Chętnie robi porządek tam,
gdzie włosów fale. (grzebień)

5. Z buteleczki płyn ten gęsty
spływa wprost na moje ręce.
Dzięki niemu – mówię Wam –
często czystą głowę mam. (szampon)

6. W tubce zamieszkała 
substancja raczej biała.
Zęby wybiela mi co dzień
i sprawia, że wyglądam młodziej. (pasta do zębów)

7. Ta włochata koleżanka 
lubi bardzo ruszać się.
Zwykle rano i wieczorem
czyści zęby- moje też. (szczotka do zębów)

8. Jeża bardzo przypomina,
a nie kłuje wcale.
Czesze chętnie i wytrwale 
nawet roztargane lale. (szczotka do włosów)

9. Gdy do wody wsypiesz go,
wnet ubrania czyste są. (proszek do prania) 

10. W paczuszce małej
papierowe „ listki” się schowały.
Zawsze ratują nas,
gdy kataru nadchodzi czas. (chusteczki higieniczne)

ZAŁĄCZNIK 4.

Rozsypanka wyrazowa o drobnoustrojach

Wyjaśnienie:
Każdy uczeń otrzymuje kopertę z rozsypanką. Najpierw porządkuje paski kolorami według kodu wskazanego przez nauczyciela. Następnie, wewnątrz każdego koloru, układa wyrazy we właściwej kolejności, przykleja je, odczytuje zdania. 

Zdanie w kolorze żółtym:
Drobnoustroje to | bardzo małe organizmy, | niewidoczne | „gołym okiem”.

Zdanie w kolorze zielonym:
Należą | do nich bakterie, | wirusy oraz | grzyby chorobotwórcze.


Zdanie w kolorze różowym:
Chętnie | nas | atakują | i wywołują różne choroby.

Zdanie w kolorze błękitnym:
Czyhają | na nas | wszędzie – w powietrzu, | w wodzie, na lądzie.


Kod pomocniczy – „kolorowy dywanik”:

 

  pasek żółty
  pasek zielony
  pasek różowy
  pasek błękitny

 

Taki „ dywanik” nauczyciel demonstruje na tablicy i poleca dzieciom układanie zdań we wskazanej kolejności.

ZAŁĄCZNIK 5.

Matematyczna karta pracy
Co jest wrogiem drobnoustrojów?
Dowiesz się, jeśli poprawnie rozwiążesz to zadanie.


Wykonaj obliczenia zgodnie z kolejnością działań.
Następnie otocz w pętlę litery obok parzystych wyników.
Ułóż z tych liter wyraz (czytaj w pionie) i uzupełnij nim zdanie.


8 · 3 + 20 = ………………………………………………….. C

5 · 6 - 15 = …………………………………………………..  U

14 : 2 + 13 = ………………………………………………… Z

81 : 9 + 27 = ………………………………………………… Y

(69 – 39) – 11 = …………………………………………….. K

(78 – 9) + 3 = ……………………………………………….  S

22 – 3 · 4 = ………………………………………………….  T

(40 + 40) : 10 = ……………………………………………..  O

25 + 2 · 8 = .…………………………………………………   I

67 – (60 + 5) = ……………………………………………...  Ś

32 : 4 – 7 = ………………………………………………….  E

0 + 29 – 1 = ………………………………………………… Ć

Wrogiem drobnoustrojów jest ……………………………………. .

 

 

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy I 

                                        3. Zaproszenie do Łodzi                        
do góry

 


Przygotowały: Barbara Bogusz i Katarzyna Kubiak


Blok tematyczny: Miejscowość, w której mieszkam.
Temat dnia: Zaproszenie do Łodzi.


Cele ogólne:
1. wzbogacanie wiadomości nt. Łodzi
2. doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10
3. rozwijanie umiejętności posługiwania się mapą fizyczną Polski
4. doskonalenie umiejętności tworzenia wyrazów z liter i sylab
5. wdrażanie do efektywnej i zgodnej współpracy w grupie

Cele operacyjne:
Uczeń:
1. poprawnie układa z puzzli herby Łodzi, Warszawy i Krakowa
2.wymienia cechy charakterystyczne herbu Łodzi
3.uzupełnia krzyżówkę podanymi wyrazami
4.poznaje hejnał Łodzi
5.układa wyrazy z liter i sylab
6.odczytuje rozwiązania łamigłówek
7.oblicza działania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10
8.porządkuje wyniki w kolejności rosnącej
9.wykonuje plakat
10.zgodnie i efektywnie współpracuje z innymi przy wykonywaniu zadań

Metody pracy (wg W. Okonia)
1. asymilacji wiedzy uczniów
2. samodzielnego dochodzenia do wiedzy
3. waloryzacji (ekspresja słowna i plastyczna)
4. praktyczna (umiejętność posługiwania się mapą fizyczną Polski)

Formy organizacyjne:
1. aktywność jednolita zbiorowa
2. aktywność grupowa jednolita i zróżnicowana
3. aktywność jednolita indywidualna

¦rodki dydaktyczne:
1. kaseta magnetofonowa z nagraniem hejnału Łodzi
2. mapa fizyczna Polski
3. herby Łodzi, Warszawy i Krakowa
4. fiszki z nazwami miast Polski
5. łamigłówki: krzyżówka, plątanina, szyfr matematyczny, dobieranka geometryczna
6. zdjęcia, widokówki, albumy o Łodzi
7. karton, klej, fiszki z liniaturą

Przebieg zajęć

I. Część wstępna.
1. Wprowadzenie do tematu lekcji - szyfr matematyczny.
Obliczanie działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Porządkowanie liczb w kolejności rosnącej. Wpisywanie wyników do tabeli, odczytanie hasła.
2. Wskazywanie położenia Łodzi na mapie fizycznej Polski i określanie jej położenia.
II. Część główna.
1. Układanie z puzzli herbów Łodzi, Warszawy i Krakowa. Naklejanie ułożonych puzzli na karton - praca w grupach.
2. Przyporządkowanie nazw miast do ich herbów.
3. Ukierunkowane wypowiedzi uczniów nt. wyglądu łódzkiego herbu.
4. Wysłuchanie odtworzonego z taśmy magnetofonowej hejnału Łodzi.
5. Rozwiązywanie łamigłówek dotyczących charakterystycznych miejsc Łodzi - praca grupowa niejednolita z podziałem na poziomy.
a) poziom I - uzupełnianie krzyżówki podanymi wyrazami, odczytanie i zapisanie hasła na fiszkach.
b) poziom II - łączenie sylab zapisanych na figurach geometrycznych w wyrazy, odczytanie i zapisanie ułożonych wyrazów na fiszkach.
c) poziom III - odczytywanie wyrazów z plątaninek literowych i zapisanie ich na fiszkach.
6. Rozmowa o symbolach Łodzi i jej charakterystycznych miejscach w oparciu o zebrany materiał.
7. Oglądanie zdjęć, widokówek, albumów o Łodzi.
III. Część końcowa.
1. Wspólne wykonanie plakatu pt. "Miasto, w którym mieszkam" z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów.
2. Wycieczka na Plac Wolności i na ulicę Piotrkowską, wysłuchanie hejnału Łodzi.