|
Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy V -
-
"Inni, czyli tacy sami"
opracowała Małgorzata Dębowska
Uczniowie są po omówieniu lektury Jadwigi Korczakowskiej "Spotkanie nad morzem". Proponowana lekcja jest ostatnią w cyklu. tematycznie i czasowo zbiega się z obchodami
Dni Tolerancji
(22 - 27 kwietnia).
cele:
Uczeń potrafi:
- nazywać uczucia bohatera literackiego,
- przewidywać zachowania postaci,
- identyfikować się z przeżyciami bohaterów,
- szukać najlepszych rozwiązań,
- dostrzegać własną rolę w budowaniu integracji ludzi chorych i zdrowych,
- przeciwstawiać się stereotypom,
- współpracować w grupie,
- argumentować i wnioskować.
Metody:
- techniki dramowe (rola, rysunek, poza - fotografia, scenka improwizowana, "płaszcz
eksperta"),
- heureza.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa.
Przebieg lekcji:
Dzieci siedzą w kręgu.
1. Wprowadzenie.
Zamknijcie oczy. Przypomnijcie sobie główne bohaterki "Spotkania nad morzem" i to, w jaki
sposób rodziła się między nimi przyjaźń. Danusia po raz pierwszy przyjeżdża nad morze.
O czym myśli? (dzieci kolejno mówią o wrażeniach dziewczynki) np.:
- będzie nudno,
- tylko woda i piach,
- co ja tu będę robić,
2. Elza i Danusia na plaży.
Dobieramy się parami Elza - Danusia. Danusia widzi dziewczynkę, więc przedstawia się.
Co robi Elza? Pokażcie to spotkanie (dzieci "odgrywają" role bohaterek).
3. Nazywanie uczuć.
Co czuła Elza? (wypisywanie nazw uczuć na paskach papieru, np. strach, niepokój,
niepewność - układanie "słoneczka") Dlaczego tak się czuła? Jak sądzicie?
4. Rysunek.
Danusia postanawia coś dla Elzy narysować. Chce się pochwalić przed nowo poznaną
dziewczynką. Rysuje patykiem na mokrym piasku (uczniowie rysują na kartkach coś, co lubią
i umieją narysować). Rysunek nie robi na Elzie żadnego wrażenia. Wtedy Danusia orientuje
się, że dziewczynka nie widzi. Postanawia jak najdokładniej opowiedzieć to, co narysowała
(dzieci kolejno opowiadają swoje rysunki).
5. Identyfikacja.
Jesteś Elzą (jeden z uczniów ma związane oczy i za pomocą dotyku twarzy musi sobie
wyobrazić, jak wyglądają jego koledzy i koleżanki). Dzieci podchodzą do "Elzy" losowane przez
nauczyciela.
6. Emocje.
Wszyscy uczniowie stają w kręgu. Wyobrażają sobie sytuację, w której Danusia widzi, jak
łobuzy zaczepiają Elzę (dzieci trzykrotnie krzyczą "uciekaj").
7. Fotografia.
Wakacje się kończą. Danusia musi wracać do Torunia. Dziewczynki pozują do przyjacielskiej,
pamiątkowej fotografii (uczniowie ustawiają się parami do tego zdjęcia i zastygają
w bezruchu).
8. Elementy heurezy.
Dlaczego, mimo kalectwa Elzy, przyjaźń między dziewczynkami była możliwa? Czy często tak
się dzieje, że dzieci zdrowe przyjaźnią się z niepełnosprawnymi? Dlaczego rzadko? Co jest
przeszkodą? Jak zazwyczaj ludzie traktują osoby upośledzone i niepełnosprawne? Czy
słyszeliście o szkołach integracyjnych? Jak sądzicie, czy to dobrze, że takie powstają? Czy
chcielibyście, aby do naszej szkoły chodziły dzieci niepełnosprawne?
9. "Płaszcz eksperta".
Podział na zespoły ekspertów.
1. Grupa inżynierów, którzy oglądają szkołę pod kątem przystosowania jej do potrzeb dzieci
niepełnosprawnych (uczniowie zapisują w punktach, co trzeba zrobić).
2. Grupa uczniów samorządu szkolnego chce przekonać kolegów o potrzebie stworzenia szkoły
integracyjnej (dzieci zapisują argumenty, które maja przekonać niechętnych temu
pomysłowi).
10. Zakończenie.
Odczytanie propozycji i argumentów. Zapisanie tematu lekcji. Ocena pracy zbiorowej
i indywidualnej.
|