|
strona główna
szkoła
położenie
historia
w budynku
dokumenty

dzieciaki
klasy
absolwenci
samorząd
po lekcjach
wydarzenia
osiągnięcia
testy po VI klasie
nauczyciele
who is who
publikacje
scenariusze
konspekty
rodzice
wiadomości
Rada Rodziców
różności
plan lekcji
kalendarz
humor
gry
życzenia
piszą o nas
nasz adoptowany pies
sponsorzy
galerie zdjęć
Teatr Maska
Koło Plastyczne
ZHP
wycieczki i kolonie
|
SCENARIUSZ
LEKCJI HISTORII DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ
"KORONA
BOLESŁAWA CHROBREGO"
|
prowadząca: Beata
Świtałowska
Cel główny:
Przedstawienie i ocena najważniejszych wydarzeń z czasów panowania Bolesława Chrobrego.
Cele lekcji w ujęciu operacyjnym:
a) Uczeń zna, pamięta:
- dary - misji Św. Wojciecha (997r.), zjazdu gnieźnieńskiego(1000r), koronacji Bolesława Chrobrego (1025r.)
- postaci Bolesława Chrobrego i Ottona III,
- cel misji Św. Wojciecha,
- skutki misji Św. Wojciecha,
- przyczyny, przebieg i skutki zjazdu gnieźnieńskiego
b) Uczeń rozumie:
- w jakim celu zorganizowano misję Św. Wojciecha,
- znaczenie koronacji Bolesława Chrobrego dla państwa polskiego
c) Uczeń potrafi:
- wyjaśnić znaczenie przydomku "Chrobry",
- opowiedzieć o misji Św. Wojciecha z uwzględnieniem jej celu,
- wymienić głównych uczestników zjazdu w Gnieźnie,
- wymienić korzyści, jakie wyniknęły dla Polski ze zjazdu gnieźnieńskiego,
- na podstawie mapy wymienić ziemie przyłączone do Polski przez Bolesława Chrobrego,
- omówić znaczenie koronacji dla wzmocnienia międzynarodowej pozycji Polski
Metody pracy:
- rozmowa nauczająca
- praca w grupach
¦rodki dydaktyczne:
- portret Bolesława Chrobrego,
- mapa ścienna - Polska za pierwszych Piastów,
- karta pracy,
- arkusze papieru, flamastry, klej, nożyczki
Przebieg lekcji:
1. Zaangażowanie.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji. W toku rozmowy nauczającej przedstawia
postać Bolesława Chrobrego. ogólnie charakteryzuje czas jego panowania, wyjaśnia
znaczenie przydomku "Chrobry". następnie nauczyciel dokonuje losowo podziału na grupy
(4 - 5 osobowe), przydziela im zadania oraz przypomina o zasadach pracy w grupie.
Czas 5 min.
2. Badanie - przekształcanie.
Grupy przystępują do wykonania zadania. Zapoznają się z otrzymanym zadaniem (wszystkie
grupy otrzymuj± takie samo zadanie) oraz otrzymanym materiałem pomocniczym.
Na podstawie otrzymanych materiałów, przy pomocy tekstu z podręcznika (str. 88 - 89)
sporządzają kalendarium najważniejszych wydarzeń z czasów panowania Bolesława
Chrobrego. Na przygotowane arkusze naklejaj± odpowiednio uporządkowane materiały
pomocnicze tworząc tabelkę. Czas na wykonanie zadania 25 min.
|
| data |
nazwa
wydarzenia |
opis
wydarzenia |
| |
|
|
|
3. Prezentacja.
Po upływie czasu przeznaczonego na wykonanie zadania, grupy prezentują efekty swojej
pracy. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi sprawozdawców: omawia materiał ilustracyjny
zamieszczony w podręczniku, wskazuje na mapie tereny przyłączone przez Bolesława
Chrobrego, przedstawia ciekawostki dotyczące prezentowanej tematyki. Czas 10 min.
4. Podsumowanie i refleksja.
Nauczyciel podsumowuje pracę grup, ocenia aktywność zespołów, poprawność wykonanych
prac oraz argumentację. po prezentacji uczniowie przystępują do wykonania zadań z zeszytu
do ćwiczeń ze strony 58 - 59. Czas 5 - 10 min.
KARTA PRACY
1. Wybierzcie spośród siebie lidera, sekretarza i sprawozdawcę. Lider będzie kierować pracą
grupy nie narzucając swojego zdania, sekretarz będzie notować pomysły, a sprawozdawca
przedstawi pracę waszej grupy pozostałym koleżankom i kolegom.
2. Waszym zadaniem jest wykonanie kalendarium (spisu porządkującego wydarzenia według chronologii) najważniejszych wydarzeń z czasów panowania Bolesława Chrobrego. Wydarzenia, ich daty oraz opisy zostały zamieszczone w materiale pomocniczym. Musicie zatem połączyć
nazwy wydarzeń z odpowiadającymi im datami oraz opisami. Pomocą będzie podręcznik,
str. 88 - 89.
3. Gdy podejmiecie ostateczną decyzję, naklejcie wycięty materiał pomocniczy na papier według
podanego niżej schematu.
|
| data |
nazwa
wydarzenia |
opis
wydarzenia |
| |
|
|
|
4. Zatytułujcie swoją pracę.
5. Spośród wymienionych wydarzeń wybierzcie to, które waszym zdaniem wpłynęło na wzmocnienie pozycji Polski w
średniowiecznej Europie. Uzasadnijcie (podczas prezentacji)
swój wybór.
MATERIAŁ POMOCNICZY
|
|
Koronacja
Bolesława Chrobrego |
1000
rok |
|
Wyprawa biskupa Wojciecha, zainicjowana i wspierana przez Bolesława Chrobrego, w celu chrystianizacji plemion Prusów |
Przybycie Ottona III, cesarza Niemiec z pielgrzymką do grobu
Świętego Wojciecha
|
|
1025
rok
|
Przyłączenie do Polski Milska, Łużyc oraz Grodów Czerwieńskich |
|
Wojny Polski z s±siadami
|
Spotkanie monarchów Polski - Bolesława Chrobrego i Niemiec - Ottona III, podczas którego omawiano ważne dla Europy
i Polski sprawy |
|
997
rok |
Podniesienie rangi i pozycji Polski
w Europie |
|
1002 - 1018 rok |
Zjazd w Gnieźnie |
|
Misja
Świętego Wojciecha
|
Podniosła uroczystość, która
świadczyła o niezależności Bolesława Chrobrego |
|
Rozszerzenie granic państwa polskiego
|
Ogłoszenie decyzji o utworzeniu
w Polsce arcybiskupstwa oraz trzech biskupstw |
|
|